0

Mekik Markalı Spacer

Mekik Motors Markalı 4x4  araçlarına özel geliştirilen ve üretilen Ekstrem Performans ve Düz Faturalı serisi Tekerlek Adaptörü ( Spacer -Flanş )  yerli üretimdir . Üretici pozisyonunda yer alan Mekik Motors Türkiye'nin tek profesyonel 4x4 ekipmanları üreticisi konumda yer almaktadır. Spacerlerin kullanım amaçları Türkiye 'de gösteri olarak anlaşılmaktadır ,fakat Avrupa ülkelerinde bu tarz ürünler performans ekipmanları olarak taşıtlara uygulanmaktadır . 

Spacerler de en önemli nokta uygun malzeme seçimidir . Her malzemenin teknik terimde akma direnci ,kırılma direnci bulunmaktadır . Ürünlerin bilgisayar ortamında testleri yapılması gerekir ve gerçek laboratuvar ortamında testlere tabi tutulması gerekir . Bu testler tamamlandıktan sonra balans değerlerini en az indirmek için hassas bilgisayarlı makinelerde üretilmesi gerekir. 

Mekik Markalı 2 farklı türde Spacer üretilmiştir. Düz faturalı Spacer ve Ekstrem Performans için yapılmış Spacer. Bu spacerleri birbirinden ayıran noktalar tasarım değişikliği ,daha fazla mukavemet bu durumlar göz önünde bulundurularak düz faturalı Spacer günlük kullanımlar için tercih edilmelidir. Ekstrem Performans Spacerleri ise off-road için kullanılan taşıtlarda tercih edilmektedir. Araçların zorlanmasına göre mukavemet değerleri zorlanacağından dolayı bu tarz ürünler tercih edilmelidir. Sık Sorulanlar 

 ►Ürünler Türkiye'de mi üretiliyor ?

Evet. Ürünler Mekik Motors Atölyesinde . İstanbul'da üretilmektedir. 

 ►Ürünler %100 YERLİ üretim midir?

Evet. Spacer üretimimiz ve diğer üretimlerimiz %100 yerlidir. 

 ►Spacer Neden kullanılmadır ?

Aracınıza + değerde  yol tutuşu sağlayacaktır .Virajlarda araçların savrulmaması için kullanılır . 

 ►Neden Faturalı(Çıkıntılı) Spacer 

Ürünlerde Mukavemet önemlidir .Halk tabiri iler Bijon Kesti tabiri  Düz faturasız ürünlerde olmaktadır . Araç hareket halinde iken tüm yükler bijonlara gelmektedir. Faturalı ürünlerde ise bijon+faturalara gelmektedir. Bu nedenle faturalı ürün tercih edilmelidir. 

 ►Yeni Jant aldım ve Spacer Ne için gerekli olur ?

Aracınızın orijinal jantlarının veya sonradan takılan jantlarınızın çamurluk mesafesine göre içer de durmasından kaynaklanan boşluğu aracınıza uygun spacer ile ortadan kaldırabilir.

►Mekik Markalı Spacer Nerede kullanılmalıdır ?

Ürünler Off-Road yani hız yapmayan araçlara uygun üretilmiştir. Trafik Dışı ortamlarda uygundur . 

 ►30 mm altı ürün çeşidiniz de neden bulunmuyor ?

30 mm altı spacerler çelikten üretilmelidir. 30 mm üstü ürünler ise Alüminyum olarak üretilir. Mekik Motors'da Alüminyum malzemeleri tercih etmektedir . 

►Neden Çelik yerine Alüminyum spacer tercih edilmeli ?

Çelikten üretilmiş Spacer Alüminyum spacerlere göre %70 oranında daha ağırdır .Ağırlık beygir gücüne etki etmektedir. Çeliğinn oluşturacağı bu + ağırlık süspansiyon yaylarına olumsuz etki vermektedir. Çelik yerine Magnezyum karışımlı Alüminyum Spacer daha sağlamdır . Alüminyum Malzemenin teknik değerleri aşağıdaki tablodaki gibidir. 


Malzeme İsmi Çekme Dayanımı Akma Dayanımı Başarısızlık Uzaması Malzeme Bilgi Sitesi 
6061-T6 42.000-45.000 Psi ( 300-310 Mpa )35.000-40.000 Psi (241-275 MPa) 25-30 %

Tıklayınız

7075-T6 74.000-78.000 Psi  ( 510-572 MPa )63.000-69.000  Psi ( 434 5-11%

Tıklayınız


►Spacer için Özel Üretim midir?

Ürünlerin Ar-Ge çalışmaları yapıldıktan sonra üretime hazırlanmaktadır.Araç  teknik verileri yeterli olduğu sürece imalat çalışmalarımız mümkündür . 

 ►Fiyatlar Birim Fiyatları mıdır ?

Web sitemizde bulunan ürünler 4 adet spacer için geçerlidir . Farklı adetlerde farklı fiyat politikası uygulanır. 

 ►Ürünlerde Kırılma Olur mu ?

Ürünlerde kırılma olmamaktadır .4x4 Sektöründe tek Mühendislik çalışması yapmakta olan işletme olarak uygun malzeme seçimi yapmış bulunuyoruz. 

►Ürünü Montajını Kim Yapar ?

Ustalık belgesi bulunan tüm yetkili kişilere bu ürünün montajını yaptırabilirsiniz. 

►Ürünün kargosu mümkün müdür?

Evet. Başta Türkiye ve tüm Dünya ya Mekik Ürünlerini kargolamaya hazırız .

►Fiyatlar Standart mıdır?

Evet Sitede bulunan fiyatlar standartdır .Fakat bayilerimiz müşterilerimize bu konuda yardımcı olmaktadır. 

►Ürün İadesi Mümkün müdür ?

Spacer Ürünleri  özel üretim olduğundan dolayı ürün iadesi mümkün değildir. Diğer ürünlerimizde geri iade bulunmaktadır. 

►Her araç için neden farklı boyutlarda ölçüler bulunuyor ?

Mekik Motors Üniversal ürün üretmemektedir. Örnek olarak L200 Aracı için 2 farklı ölçü bulunmaktadır .Bu ölçü aracın fabrikadan çıkış yılına göre ölçüsel olarak değişiklik gösterecektir. Mekik Motors bu verileri baz alarak üretim çalışmalarını yapmaktadır. 

 ►Spacer Güvenli midir ?

Mekik Motors'un üretmiş olduğu     Spacer ürünleri yol dışı kullanımlar için yapılmıştır . Aşırı hız yapmayan kullanıcıların tercih etmesi gerekir. Off-Road ve gösteriş için kullanıcılar tercih etmektedir.  

 ►Saplama ve Somunları Ne sıklıkla değiştirmeliyim ?

Mekik Motors 'dan almış olduğunuz saplama ve somunlar EuroCraft markalı  Almanya üretimidir. Diş sıyrımları yapıldığı olduğu 6 ayda bir kontrol edilmelidir. 

►Spacer Takıldığında Süspansiyon Yumaşar mı ?

Evet .Yumuşar bu durumu Fizikten hatırlayalım Kuvvet kolu x yük .Daha sert takılmalıdır .

►Sadece Arkaya takılan Spacer Ne olur ? Neden 4 Adet takılmalıdır. 

Sadece arka tekerleklere takılan spacer hızlı virajlarda daha etkili savrulmaya neden olmaktadır . 4 Tekerlekte ise savrulmayı en az indirmektedir. 

►Fatura Ne demektir ?

Ürünün üzerinde bir kademeden diğer kademeye olan kat veya çıkıntılara fatura denilmektedir. 

►Spacerlerin beygir gücüne etkisi var mıdır ?

Evet vardır . Her + 7 Kilogramda aracınız 1 beygir güç kaybetmektedir. 4 Adet spacer ortalama 4 kilogram gelmektedir. Aracınızda 0.58 Beygir gerilemesine neden olacaktır.

►Ön ve Arka Spacer Ölçüsü aynı olması gerekli midir ?

Evet gereklidir. 

►Neden Mekik Motors ?

4x4 Sektöründe tek Profesyonel üreticidir. Bu tarz ürünlerde standart olarak üreten işletme bulunmuyor .Satış sitelerinden alınan Spacerler kalite ve garantileri bulunmamaktadır. Mekik Motors tam kapasite Spacer üretir Dünyaya pazarlar. Olumsuz durumlarda yanınızda olan tek üreticidir. Pazarlama Sitelerinde satılan Çin ürünlerinden uzak durmakta fayda vardır . Pazarlama işletmeleri bu tarz ürünlerde garanti vermemektedir . Can güvenliği açısından emin olarak Mekik Motors ürününü kullanabilirsiniz.

►Hangi Modellere Spacer Üretmekteyiz ? 

16 Farklı Modele Spacer Üretimi yapmaktayız .Bunlar ;   Model ve Ürün Linkleri 30-38-50 mm kalınlıklarına göre verilmiştir. ► sembolünden öncekiler düz faturalı spacer ürünlerimiz ► sembolünün sağ kısmındakiler ekstrem performans spacer ürünleridir. 

Suzuki Vitara 30-38-50 30-38-50

Suzuki Jimny 30-38-50 30-38-50

Suzuki Samurai 30-38-50  30 -38-50

Lada Niva 30-38-50 30-38 -50

Dacia Duster ,30-38-50 30-38-50

Toyota Hilux 30 -38-50 ► 30-38-50

Nissan Patrol  30-38-50 ► 30-38-50

Nissan Navara30-38-50   30-38-50

Toyota Land Cruiser 30-38-50 ► 30-38-50

Mitsubishi Pajero  30-38-50  30-38-50

Mitsubishi L200 30-38-50 ► 30-38-50

Jeep Grand Cheroke 30-38-50  30-38-50

Isuzu D-Max 30-38- 50  ► 30-38-50

Land Rover Defender 30-38-50 ► 30-38-50

Wolksvagen Amarok 30-38-50  30-38-50

Kia Sportage 30-38

►Ürün Montajı 13 Adımda Nasıl yapılır ?

 1. Tekerleği sökün.
 2. Tekerlek Arayıcısı, aracın göbeğine, ara parçanın tamamen yerine oturduğundan ve göbek ile aynı hizada olacak şekilde yerleştirildiğinden emin olun.
 3. Yerleştiriciyi orijinal saplamalara sabitlemek için verilen somunları kullanın. Dikkatlice döndürme somunları, çapraz iplik olmamaları için kolayca döndüklerinden emin olun.
 4. Geri kalan somunlarla 3. adımı tekrarlayın.
 5. El anahtarı ile somunları yıldız şeklinde sıkın.
 6. İmalatçı spesifikasyonlarına göre ayarlanmış tork anahtarı kullanarak somunları yıldız şeklinde sıkın.
 7. Orijinal saplamaların, ara parçanın dışına çıkıntı yapmadığından emin olun, bkz. Not 8.
 8. Tekerleği yeni saplamalara yerleştirin ve tekerlek ara parçasına karşı sıkıca oturtun.
 9. Tekerleği orijinal somunlarla sabitleyin. Dikkatlice döndürme somunları, çapraz iplik olmamaları için kolayca döndüklerinden emin olun.
 10. Geri kalan somunlarla 9. adımı tekrarlayın.
 11. El anahtarı ile somunları yıldız şeklinde sıkın.
 12. Tam olarak sıkmadan önce, herhangi bir ses veya parazit olup olmadığını kontrol etmek için tekerleği ve lastiği döndürün.
 13. Tekerlek üreticilerinin belirtimlerine göre ayarlanmış bir tork anahtarı ile yıldız paterninde tekerlek somunlarını sıkın.

►Ödeme nasıl yapılmaktadır ?

Web sitemizden paypal üzerinden peşin veya taksitlendirme yaparak ürünleri satın alabilirsiniz. Bayilerimizde ise bayilerin belirlediği ödeme şekilleri ile Mekik Motors kullanıcısına kolaylık sağlamaktayız .

►Mekik Motors'un üretmiş olduğu Spacer Ürünlerini nerede bulabilirim ?

Mekik Motors Dünya geneli tüm bayileri aşağıdaki haritada bulunmaktadır. İletişim bilgileri ile birlikte ürünleri temin edebilirsiniz. Veya Mekik Motors Ana fabrikadan ürün siparişi verebilirsiniz.